Після «касетного скандалу» почалися масові акції протесту

FavoriteLoading_Добавить публикацию в закладки

28 листопада 2000 року лідер фракції Соціалістичної партії Олександр  оприлюднив аудіозаписи розмов президента Кучми з урядовими чиновниками. Це дало підстави звинуватити його у причетності до зникнення журналіста Георгія Ґонґадзе два місяці перед тим. Викликаний цим скандал і подальші публікації аудіозаписів привели до масових акцій антипрезидентських протестів і політичної ізоляції Леоніда Кучми на міжнародному рівні.

Через два місяці після зникнення журналіста Георгія Ґонґадзе спікер Олександр Мороз заявив, що володіє таємними записами розмов Кучми з високопосадовцями. За його словами, у записах фігурували тодішні глава Адміністрації президента Володимир Литвин, міністр внутрішніх справ Юрій Кравченко та керівник СБУ Леонід Деркач. На записах обговорюють діяльність Ґонґадзе і вирішують, як з ним бути. Розмову записав співробітник Служби охорони президента, майор Микола Мельниченко у кабінеті Кучми. Як розповів пізніше — використовував «жучок» і диктофони. На думку Мороза, оприлюднені розмови дають підставу вважати, що Кучма був причетний до зникнення журналіста.

У вересні 2002 року тимчасова слідча комісія Верховної Ради, розглянувши заяви дружини журналіста, Мельниченка та аудіозаписи, дійшла висновку: доказів достатньо, щоб вважати Кучму та його оточення причетними до організації викрадення журналіста. Також вимагала від Генпрокурора Святослава Піскуна порушити проти президента кримінальну справу. Мельниченко отримав політичний притулок в США у квітні 2001 року. Повернувся в Україні у 2007 році.

У 2005 році за звинуваченням у причетності до вбивства Георгія були затримані три колишніх співробітники Департаменту зовнішнього спостереження і кримінальної розвідки МВС і Юрій Кравченко був викликаний на допит до Генеральної прокуратури. Однак, напередодні, 2 березня 2005 року, він був знайдений убитим двома пострілами в голову. Справа проти Кучми за підозрою у його причетності до вбивства й незаконних дій щодо Ґонґадзе була порушена лише 21 березня 2011 року. І закрита через 9 місяців після того, як в ході її розслідування записи, зроблені м, були відхилені в якості доказів.

Источник: gazeta.ua