Справа Гандзюк. 96 днів пекла за 5 тисяч доларів

Гандзюк
FavoriteLoadingДобавить в избранное

Такого жорсткого вбивства громадського активіста, як вбивство Катерини Гандзюк,  не було в Європі десятки років. 

В Україні ж напади на активістів дедалі жорсткіші, що є наслідком безкарності таких злочинів.

Але справа Катерини Гандзюк – безпрецедентна. За її вбивство покарано не лише виконавців: на лаві підсудних знаходяться і організатори. 

Можливим це стало лише завдяки тиску громадянського суспільства на правоохоронну систему. Основне завдання – довести справу до реальних вироків і пам’ятати про принципи, з якими жила Катерина.

Що відбувається наразі зі справою і як намагаються її заплутати замовники, розповідає Ольга Веретільник, адвокат Міллер, юридична компанія, яка разом із адвокатом Євгенією Закревською представляє інтереси постраждалої сторони – батька Катерини Гандзюка Віктора. 

31 липня 2018 року почався зворотній відлік – Катерину Гандзюк, в.о. керівника справами виконавчого комітету Херсонської міськради, радницю мера Херсона вранці того дня облили сірчаною кислотою. 

Катерина померла 4 листопада 2018 року після 3 місяців боротьби за життя в Київській міській клінічній лікарні №2.

Розслідуванням нападу спочатку займалась поліція Херсонської області. Потім, за два дні до її смерті, справу передали в СБУ у зв’язку з неефективністю розслідування поліції. 

Розповімо про стадію судового розгляду станом на зараз, версії замовників нападу, які подекуди суперечать одна одній, та про ключові моменти в хронології справи.

Що зі справою зараз?

Наразі розгляд справи знаходиться на середині дистанції: досліджені письмові документи, перейшли до перегляду відео – слідчих експериментів та відео обшуків.

За злочин засуджено виконавців:

 1. Сергій Торбін (підбурювач) – до 6,5 років позбавлення волі;
 2. Микита Грабчук (безпосередній виконавець) – до 6 років позбавлення волі;
 3. Володимир Васянович та В’ячеслав Вишневський (вистежували Катерину) – по 4 роки за ґратами;
 4. Віктор Горбунов (купував кислоту) – три роки за ґратами.
Читайте также на DOSSIER:  В Киеве пройдет панихида по погибшим украинским журналистам

Щодо замовників. Дніпровський районний суд м. Києва розглядає справу за обвинуваченням Владислава Мангера та Олексія Левіна за ч. З ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 121 КК (організація вчинення умисного тяжкого тілесного ушкодження, вчиненого способом, що має характер особливого мучення, з метою залякування потерпілого, на замовлення, що спричинило смерть потерпілого, за попередньою змовою групою осіб).

Нагадаємо, що Владислав Мангер на момент вбивства Катерини Гандзюк очолював Херсонську обласну раду. А Олексій Левін станом на тоді був помічником депутата Херсонської обласної ради Миколи Ставицького та радником голови облради Владислава Мангера.

Версія, викладена в обвинувальному акті, щодо Владислава Мангера та Олексія Левіна

Владислав Мангер вирішив організувати заподіяння Катерині Гандзюк тяжких тілесних ушкоджень з метою її залякування й усунення від громадської і політичної діяльності.

Тому він звернувся до Олексія Левіна. Це кримінальний авторитет на Херсонщині, який раніше був судимий за серію вбивств і пограбувань в складі злочинного угруповання (доведена кількість вбитих бандою – 15 людей).

Левін знайшов безпосередніх виконавців (Сергія Торбіна, колишнього співробітника поліції, який і залучив усіх інших), що діяли за винагороду.

З виконавцями, з точки зору слідства, було погоджено, що за виконання цього замовлення із заподіяння тяжких тілесних ушкоджень Катерині Гандзюк, шляхом завдання їй переломів кісток рук та ніг, Сергій Торбін отримає 5 000 доларів США, а за облиття сірчаною кислотою 2 500 – 3 000 доларів США.

Під час наступної зустрічі, коли Торбін знайшов виконавців, Олексій Левін надав Торбіну завдаток у сумі 500 доларів.

В подальшому виконавці погодили спосіб вчинення злочину (облиття кислотою) та отримали погодження організаторів через Левіна, що вони отримають за це все таки 5 000 доларів, а не 3 000, як раніше домовлялись. Ймовірно тому, що зрозуміли, що робота не менш трудомістка, а ризик не нижчий.

Читайте также на DOSSIER:  У Києві відбулася панахида за Георгієм Гонгадзе та загиблими журналістами

Уже після виконання замовлення Левін, передав виконавцям через Торбіна обіцяну винагороду в 4 500 доларів США.

Звучить доволі сухо, але по суті така ситуація і процес її розслідуванням є свідченням:

 • зрошення місцевої влади з кримінальним світом, коли голова обласної ради звертається до засудженого за вбивства члена злочинного угруповання з замовленням нападу;
 • факту, що в Україні можна замовити людину, заплативши виконавцям по 500 доларів кожному;
 • ілюстрацією того, наскільки гігантську кількість зусиль потрібно приділити потерпілим, щоб досягти правосуддя в кінцевому підсумку;

Яка версія у адвокатів Мангера та Левіна?

Основна версія адвокатів Олексія Левіна в тому, що той сидить просто тому, що був знайомий з Мангером.

В адвокатів Мангера версій багато і подекуди вони суперечать одна одній:

 • насправді Катерину Гандзюк замовив хтось інший, а не Владислав Мангер (наприклад останнім часом вони натякають на Євгена Рищука – теперішнього Олешківського міського голову, колишнього заступника Херсонської ОДА, на якого неодноразово вказували активісти ініціативи «Хто замовив Катю Гандзюк«);
 • Катерину Гандзюк замовив співробітник СБУ Данило Доценко, бо та насправді працювала на СБУ і її навіщось «прибрали» – тобто автори цієї версії вибрали випадкову особу і придумали конспірологічну теорію зі спецслужбами;
 • насправді той, хто замовляв Катерину, не хотів щоб її вбили, хотів тільки покалічити, але не так тяжко як вийшло і насправді Катерина померла не від опіків. Ідеться про таку собі перестраховку – Владислав Мангер не винен, а якщо винен, то в чомусь менш тяжкому;
 • Мангер не міг замовити Катерину Гандзюк, бо він з нею не спілкувався, і вона його не цікавила. При цьому Катерина Гандзюк активно підтримувала переможця на виборах мера Херсону. На тих виборах, що Мангер програв. Також активно підтримувала різноманітні ініціативи в Херсонській області, що так чи інакше торкались роботи Херсонської обласної ради. Довгий час Катерина була членом партії «Батьківщина» і демонстративно вийшла звідти, коли туди прийняли Мангера. Тобто Владислав Мангер не міг би з нею не стикатись, навіть якби дуже хотів.
Читайте также на DOSSIER:  Дело Шеремета могут начать с нуля: что означает смерть судьи Писанца

Крапку в усіх цих інсинуаціях має поставити суд. А поки що нагадаємо фактаж.

ОЛЬГА ВЕРЕТІЛЬНИК
адвокат кримінальної практики Міллер, юридична компанія