Порошенко і Зеленський нічого не зробили для належного розслідування справ Майдану – Горбатюк

FavoriteLoadingДобавить в избранное

Сьогодні, 21 листопада – сьома річниця початку в Україні другого Майдану. Більше сотні загиблих, дві з половиною тисячі поранених. Так завершилося трьохмісячне протистояння в центрі Києва протестувальників з одного боку та спецпідрозділів президента Януковича і тітушок – з іншого. Як повідомила напередодні генпрокурорка Ірина Венедіктова, за час розслідування справ Майдану до суду передали 110 обвинувальних актів щодо 206 осіб. Обвинувальні вироки є стосовно 21 особи. Скільки засуджених отримали реальні терміни ув’язнення, ГПУ не уточнює. Як зазначив в інтерв’ю Радіо Свобода колишній начальник управління спецрозслідувань ГПУ Сергій Горбатюк, за ґратами опинилося тільки десятеро засуджених. З чим пов’язаний такий результат розслідування «майданівських» справ, Сергій Горбатюк висловив свою оцінку.

– Як ви оціните розслідування «майданівських» справ, що триває вже понад шість років?

– З одного боку, зроблено дуже багато. Маю на увазі й зібрані докази, й притягнення до відповідальності. І по цифрах докази щодо значної частини осіб, починаючи від виконавців і завершуючи організаторами. Повідомлено про підозру понад 450 особам, загалом почали розслідування 4700 епізодів злочинів. Але тільки десятеро визнаних винними засуджені до реальних термінів позбавлення волі.

«Дійсно результат негативний»

І знову ж таки питання в тому, що дійсно немає достатньої кількості вироків. Судові процеси тривають, розслідування триває, але як усе відбувається, воно не виглядає, що по найбільш тяжких злочинах – по вбивствах і стосовно, скажімо, найбільш відповідальних за ці злочини осіб (а саме стосовно організаторів) – ми в найближчому майбутньому отримаємо вироки. Це найбільша біда. Тобто, в цій частині – дійсно результат негативний.

Але тут відповідальність, на моє переконання, в першу чергу, на керівництві держави: депутатах, керівниках правоохоронних органів. Тому що в цій частині тут саме ми бачимо практично відсутність на сьогоднішній день судової системи. Розгляд справ затягується на роки. Починаючи з 2014 року третина вакансій суддів не заповнена. І ці вакансії не заповнюють. Чому це робиться? Мені здається, це робиться умисно. І не тільки у «майданівських» справах. Але і в них теж. Щоб, коли до суддів висловлюються претензії – «чого ж ви так довго розглядаєте?» – вони завжди мали відмовку: «як ми можемо швидше, у нас – дуже велике навантаження».

Читайте также на DOSSIER:  Почему власть провалила реформу армейского питания и чем на самом деле измеряются стандарты НАТО — интервью с военным экспертом

– Проблема – тільки в судовій системі України?

– Ані той президент, ані цей президент (Петро Порошенко і Володимир Зеленський) нічого не роблять, щоб дійсно було організоване належне розслідування. Якщо ми, наприклад, знаємо, що справа має розглядатися протягом місяця, то вона за місяць повинна розглядатися. А у нас справи розглядаються роками. А складні справи (такі, як про масові вбивства на Майдані), виходячи з наявного стану речей це – розгляд на десятки років.

Дійсно, якщо справу скеровують до суду, то вона у суді буде. Але проблема в засіданнях. Для прикладу візьмемо справу про вбивства 20 лютого 2014 року стосовно тих самих п’яти «беркутівців». Справа надійшла до суду в лютому 2015 року. І це ледь не єдиний приклад судового розгляду, коли засідання призначали двічі на тиждень. І п’ять років триває судове слідство і воно досі не завершене. Якщо ми говоримо про вбивства 20 лютого 2014 року, то йдеться вже про 48 убитих і 80 поранених. Тобто у цій справі 128 потерпілих. А якщо ми направимо до суду того ж самого Януковича, де є підозра у комплексі – в організації усіх діянь під час тих подій – то там є тисячі потерпілих. Давайте порахуємо – за нинішніми темпами судових розглядів це може зайняти десятки років.

Віктор Янукович

Але ж і направити не можна до суду, бо Верховна Рада і попереднього скликання, і теперішнього не може прийняти закон про зміни, які б усунули проблеми в заочному судочинстві (йдеться про удосконалення відповідної глави Кримінально-процесуального кодексу). Бо розглядати справи тих, хто у розшуку, можна лише у заочному судочинстві. І наразі така ситуація, що без внесення змін направлення таких справ до суду заблоковане. І таких проблем, які блокують, гальмують розгляд «майданівських» справ – безліч.

«Давайте порахуємо – за нинішніми темпами судових розглядів це може зайняти десятки років»

Суди, законодавство, труднощі на етапі розслідування – у більшості ці проблеми є штучними. Якби керівники держави, народні депутати хотіли б усунення цих проблем, усі проблеми були б усунуті максимум до півроку. Всі б’ють себе в груди, виходять на Майдан, пускають сльози і кажуть, що ми робитимемо все можливе. Але коли доходить до діла, то всі вдають, що їх не стосується ані законодавство, ані робота правоохоронних органів. Із часом усе перетворюється на кшталт такого: «Ну, ми ж розслідуємо! Не переймайтеся – результат буде!» Але вже зараз можна констатувати, що результату не буде.

Читайте также на DOSSIER:  Большинство украинцев не хотят, чтобы Зеленский шел на второй срок. Он намекал, что одной каденции может не хватить

Адже, крім усього іншого важлива своєчасність того самого покарання. Щоб суспільство отримало відповіді на питання: хто винен? Щоб був превентивний, виховний наслідок, якщо комусь захочеться знову щось подібне скоїти, то на нього чекатиме довічний термін чи можливо п’ятнадцять років ув’язнення. Однак цього наслідку немає. І якщо ми говоримо, що за приблизними оцінками це буде років через 20, то кому потрібний буде той вирок? До того часу виросте нове покоління!

«І у Порошенка, і у Зеленського біда – вони хочуть контролювати правоохоронні органи і судову систему»

– Чому ж раніше Порошенко, а тепер Зеленський на ваш погляд, «нічого не роблять» для належного розслідування?

– І у Порошенка, і у Зеленського біда – вони хочуть контролювати правоохоронні органи і судову систему, маючи на них вплив. У тому числі незаконний. І оце вирішує все. Чому? Тому що розслідування «майданівських» справ – це в першу чергу притягнення до відповідальності правоохоронців. Якщо б винні правоохоронці отримали реальні вироки за виконання незаконних наказів, то їхні колеги-наступники вже не стали б виконували незаконні накази. Вони сказали б: «мій колега вже п’ять років сидить, я не хочу йти його шляхом».

Петро Порошенко і Володимир Зеленський на передвиборчих дебатах на стадіоні в Києві, 19 квітня 2019 року

А політичне керівництво хоче мати такі правоохоронні органи, яким моргнеш, і вони почимчикували притягати до відповідальності кого треба. Потрібно того і того засудити – засудили. Або навпаки, якщо треба, справи закрили. Відповідно, немає зацікавленості у розслідуванні «майданівських» справ. Бо об’єктивне, не блоковане розслідування змінить психологію в тому числі правоохоронців.

«Керівники держави не розуміють, що їм незалежні правоохоронні органи теж потрібні»

– Тобто, якщо буде дійсно можливість розслідувати повноцінно – стануть правоохоронні органи незалежні. А це Порошенку, Зеленському не потрібно зрештою. Так виходить?

– Вони думають тільки про себе. Державі незалежні правоохоронні органи потрібні. Керівники держави не розуміють, що і їм – для їхнього авторитету – незалежні правоохоронні органи теж потрібні. Але чомусь вони думають тільки про власні інтереси. Хоча на словах запевняють, що переймаються саме державними проблемами, а не власними.

Читайте также на DOSSIER:  Успеют ли сломать новорожденный рынок земли

– Ваш коментар стосовно скасування Апеляційним судом арешту експрезидента Віктора Януковича. Це – просто процедурний дріб’язок чи красномовне рішення напередодні сьомої річниці початку Другого Майдану?

– Наскільки мені відомо, там дійсно є технічна процедурна помилка. І напевно її усунуть на першій інстанції. Хоча слідкувати за цим процесом треба. Загалом у цьому всьому теж можна підозрювати якісь ігрища, у тому числі з використанням суддів. Тому що апеляційна скарга розглядалася з травня-місяця. Ну, якщо це процедурна помилка, у квітні виніс рішення районний суд, у травні зайшла скарга – три дні чи тиждень розглянули би, повернули назад – за цей час уже було би рішення про арешт, яке не скасовували б. Але вони тягнуть-тягнуть-тягнуть і ось маємо перед безпосередньо річницею таку гучну новину – скасування арешту Януковича. А пересічні люди не занурені у тонкощі цього судового процесу. Вони можуть подумати, що на сьому річницю початку Майдану вже не будуть шукати Януковича. Хоча це – одна справа, а у нього ще у десяти справах є ухвали про затримання і доставку. І є вирок.

Радіо Свобода готове надати можливість прокоментувати твердження Сергія Горбатюка експрезидентові України Петрові Порошенку і нинішньому главі держави Володимирові Зеленському. Раніше і Порошенко, і Зеленський неодноразово підкреслювали необхідність функціонування в Україні незалежних правоохоронних органів, неупереджених, ефективних, позбавлених впливу політиків судів. І Порошенко, і Зеленський наголошували, що робили все можливе в рамках своїх законних повноважень для реформування правоохоронної системи.

Олександр Лащенко