Битва за вручення підозри: Як Порошенко прийшов на допит, а отримав підозру і почав "війну" з Венедіктовою - DOSSIER

Битва за вручення підозри: Як Порошенко прийшов на допит, а отримав підозру і почав «війну» з Венедіктовою

Ідеологічні та юридичні «бої» між Порошенком та Венедіктовою, здається, тільки починаються

Після десятків допитів, які ігнорував Петро Порошенко, відбувся той «історичний» допит у Державному бюро розслідувань, коли йому таки повідомили про підозру. Правда, все виявилося не так просто – «Генпрокуратура вручила» зовсім не означає « Порошенко отримав повідомлення про підозру». Він просто не забажав її отримувати, натомість терміново приїхав до Офісу Генпрокурора. Тоді і почався найголовніший другий «акт» вистави про повідомлення-неповідомлення про підозру.

Далі розповідаємо про найголовніші моменти битви за вручення підозри п’ятому президенту України Петру Порошенку та згадаємо про «порвані піджаки», «тиск на Генпрокурора» і карикатури у соцмережах.

Що сталосядеталі

10 червня Петро Порошенко зрештою з’явився на допит до Державного бюро розслідувань у справі «про картини».

Передісторія цього допиту доволі цікава. Представники ДБР повідомили Порошенку про цей допит ще 3 червня, вказавши причиною справу про «законність зняття інформації під час проведення міжнародних переговорів за участі президента України та вищих посадових осіб іноземних держав».

І враховуючи те, що 4 червня Печерський районний суд міста Києва дозволив працівникам ДБР примусово доставити Порошенка на допит, Петро Олексійович вирішив все ж відвідати допит.

Тільки-но він прийшов до ДБР, а там прокурори Офісу генерального прокурора за дорученням генпрокурора повідомили йому про підозру.

Але замість того, аби отримати повідомлення про підозру та вислухати пам’ятку про права підозрюваного, Порошенко відмовився від цього і поїхав до Офісу генпрокурора.

Разом із колегами по фракції «Європейська солідарність», адвокатами та охоронцями він прибув до Офісу генпрокурора під приводом невідкладного прийому.

Далі йому вдалося поговорити з генеральною прокуроркою Іриною Венедіктовою у її кабінеті. Зрештою з’ясувалося, що Порошенка підозрюють у тому, що його дії призвели до перевищення повноважень керівника Служби зовнішньої розвідки. Йдеться про те, що він, будучи президентом, схилив керівника Служби зовнішньої розвідки Єгора Божка до незаконного указу – призначення заступником Сергія Семочка.

Читайте также на DOSSIER:  Миллионы за голоса. Кто управляет предвыборными штабами ведущих партий и сколько они тратят денег

Це все нагадувало дитячу гру у гарячу картоплю: Генпрокуратура передає підозру, Порошенко відбиває її назад і так кілька разів.

До речі, наразі відомо, що Генпрокуратура подасть клопотання стосовно взяття Петра Олексійовича під варту.

Так повідомили про підозру чи ні

10 червня о 14:00 Державне бюро розслідувань офіційно оголосило, що повідомило Петру Порошенку про підозру.

«Слідством встановлено, що народний депутат, який перебував у статусі п’ятого Президента України, схилив військову службову особу — Голову Служби зовнішньої розвідки України до вчинення злочину, а саме перевищення ним влади та службових повноважень, тобто умисного вчинення дій, які явно виходять за межі наданих йому прав та повноважень, вчиненого в умовах особливого періоду, шляхом видання явно злочинного наказу (ч. 4 ст. 27, ч. 4 ст. 41, ч. 4 ст. 426-1 Кримінального кодексу України)», — йдеться у повідомленні ДБР.

Останнє слово Венедіктової стосовно ситуації з підозрою Порошенку таке: «Сьогодні (10 червня) повідомлення про підозру вже відправлено народному депутату поштою. Далі – вибір запобіжного заходу у суді».

З огляду на це, є сенс вважати, що про підозру таки повідомлено.

Карикатури на «бої» в Офісі генпрокурора

Державне бюро розслідувань опублікувало відеоролик з іронічним підтекстом, котрий розповідає про тривалу епопею сперечань Порошенка із правосуддям та Бюро розслідувань і Генпрокуратурою зокрема. Також ролик нагадує, як Порошенко десятки разів ігнорував допити.

Позиція і коментар Петра Порошенка

10 червня об 11:05 Петро Порошенко разом з адвокатами прийшов на допит до ДБР. А вже об 11:35 він відмовився від участі у допиті і спробував покинути будівлю ДБР. Фактично він опирався тому, щоб співробітники ДБР повідомили йому про підозру, і поїхав напряму до Венедіктової.

Читайте также на DOSSIER:  История о «Свинарчуках» больше не жмет: «Укроборонпром» закупил 6 бронемашин в «Богдан Моторс» – в кампании Олега Гладковского

Опісля Порошенко заявив таке: «Тільки що ви бачили, що у ДБР абсолютно незаконно людина, яка не представилася, намагалася продемонструвати спробу повідомити про підозру. У справі, яку генеральний прокурор Рябошапка назвав «юридичним трешем», яка пов’язана з реалізацією конституційних повноважень президента про призначення заступника голови Служби зовнішньої розвідки […] Нічого спільного з верховенством права, демократією, захистом, розслідуванням злочинів це не має. Це називається подвійні стандарти, переслідування позицій і викид проти лідера опозиції», — красномовно засвідчив Порошенко.

Він певен, що Генеральний прокурор України – людина президента Зеленського.

«Я дуже шкодую, Володимире Олександровичу, що ви даєте незаконні накази генеральному прокурору, «на 300% вашій людині», виконувати злочинні накази. Я ще раз підкреслюю – перетелефонуйте Януковичу у Росію і запитайте, чим він закінчив. І вчасно зупиніться. Так буде краще для вас, так буде краще для України», — завершив Порошенко свою заяву.

Позиція і коментар Ірини Венедіктової

Петро Порошенко аргументував свою відмову отримати повідомлення про підозру тим, що буцімто повідомляти про підозру має право лише генеральний прокурор і ніхто більше (йому намагалися повідомити про підозру співробітники ДБР за дорученням генпрокурора). Цієї позиції дотримується його адвокат Ілля Новіков.

Проте одразу після епопеї з повідомленням про підозру Генеральна прокурорка Ірина Венедіктова особисто роз’яснила певні моменти ситуації, заявивши про тиск з боку Порошенка стосовно повторного повідомлення про підозру.

У своєму відеозверненні вона жодного разу не вказала прізвища особи, навколо якої склалася ситуація, проте очевидно, що йдеться про Порошенка.

«По-перше, генеральний прокурор має всі законні підстави доручити іншим прокурорам здійснити письмове повідомлення про підозру. Це передбачено ч. 2 ст. 481 КПКУ.

До-друге, після відмови отримувати документи, народний депутат разом з колегами по фракції, адвокатами і охоронцями з’явився у приміщенні Офісу генерального прокурора. При цьому під приводом невідкладного прийому з розслідування низки кримінальних проваджень парламентарі просто увірвалися до мого кабінету, пошкодивши речі працівникам охорони.

Читайте также на DOSSIER:  53% украинцев связывают коррупцию в Украине с Петром Порошенко и его политсилой - КМИС

Будь-які пропозиції та вимоги народного депутата щодо досудового слідства неправомірні. Тому неправомірним є і тиск на генерального прокурора вимагати повторно повідомити про підозру, що фактично означає повторне здійснення процесуальної дії, яка вже була виконала у присутності адвокатів депутата у приміщенні ДБР».

Також Венедіктова зазначила, що якби повторно вручила підозру Порошенку під час його візиту до Офісу генпрокурора, то це могло б стати приводом до його оскарження.