Свято демократії: як в Україні спостерігали за перемогою Трампа: ексклюзивні фото

FavoriteLoadingзакладки →

Українські політики та дипломати закликають не робити з обрання Трампа президентом трагедію

Вранці 9 листопада Україна спостерігала, як Дональд Трамп, кандидат від Республіканської партії США, був обраний наступним президентом Сполучених Штатів. Представники України, політики, дипломати закликали не робити з цього трагедію. Для багатьох підсумок виборів став якщо не шоком, то як мінімум несподіванкою. Однак вони впевнені, що політична система США не тримається лише на особистості президента. Висловлювалася і інша думка: Трамп-президент, як і будь-який інший американський лідер, буде діяти в інтересах США. У ці дні Америка святкує найбільше досягнення у своїй історії — демократичні вільні вибори.

«Звичайно, до Хілларі, — сміючись, відповідає на питання журналістів, до кого у нього більше симпатій, директор НАБУ Артем Ситник. — Якщо вивчити біографію обох кандидатів, відповідь очевидна. Якщо говорити про Трампа, то він, очевидно, проросійський кандидат». Ситник сподівається, що прихід Трампа в кабінет президента США не вплине на співпрацю у правоохоронній сфері між Штатами і Україною.

Вранці 9 листопада за сніданком в Будинку Америки (America House) в Києві українські політики, дипломати, чиновники, журналісти і політичні експерти хвилюванням спостерігали, хто ж стане 45-м президентом Сполучених Штатів. Перемоги Трампа в окремих штатах приходили одна за одною. Хоча для багатьох кінцевий підсумок став несподіванкою, не можна сказати, що в Будинку Америки панувала атмосфера пригніченості.

«Це несподіваний результат для всього світу, і для американців, напевно, у першу чергу. Але це демократія. З цим результатом ми повинні жити далі. Якщо перемагає Трамп, з цим президентом Україна повинна працювати», — вважає нардеп Леонід Ємець.

Багато хто не погоджувався з думкою, що прихід адміністрації Дональда Трампа спричинить негативні наслідки для США, України та й всього світу. Або ж вони дійсно вважають, що Трамп не може змінити політику країни в цілому.

Політик, у минулому нардеп Віктор Чумак, для якого тріумф Трампа теж став несподіванкою, вважає, що українці повинні поважати будь-який вибір американського народу. «Америка переживала різні часи — переживе і наступні. Америка сильна не тільки особистостями, а й інституціями». Втім, він погодився, що трохи засмучений результатом на виборах. «Як влучно сказали, пішла добра няня, і приходить Фрекен Бок».

З іншого боку, саме Фрекен Бок — вибір американського народу, його право.

«Всі ці відсотки, кількість тих, хто проголосував — чітке відображення того, чого хочуть люди. Серед моїх родичів і друзів я знаю як тих, хто голосував за одного з двох головних кандидатів, так і тих, хто голосував за «менших кандидатів», — ділиться думкою Метт Уорнер, співробітник посольства США в Україні. Сам він не захотів зізнатися, за кого голосував.

«Сьогоднішній захід — не тільки про голоси або навіть потенційного переможця. Ми тут, щоб святкувати демократію», — заявила єдиний спікер сніданку виборів в Будинку Америки, посол США в Україні Марі Йованович.

Саме так, свято демократії. Іншими словами, свято, яке завжди з тобою. Незалежно від того, хто стає президентом: Хілларі Клінтон, Дональд Трамп або будь-який інший політик.

«Я думаю, що ми всі впевнені в демократичному процесі оголошення переможця. І я впевнена в американських людях, що наприкінці процесу ми разом підтримаємо того, хто буде обраний». Як професійний дипломат Йованович стримано коментувала підсумки виборів. Тим більше, що на той момент не всі голоси ще були підраховані. Однак Йованович все одно запевнила всіх присутніх українців, що США і надалі будуть намагатися діяти в інтересах України і політика в цьому відношенні не буде змінюватися.

Слова представників США — у дечому демонстрація світоглядних відмінностей між США і Україною. У цьому році американські вибори стали однією з топ-тем в українських ЗМІ. З їх завершенням прийшло, без перебільшення, спустошення.

«Потрібно розуміти, що сьогодні Америка обирає американського президента, а не Україна. Хто б не став президентом, ми повинні ставитися до цього вибору з повагою. Сподіватися, що Європа, США чи будь-яка інша країна побудує у нас щасливу та успішну країну, абсолютно безвідповідально». Ця думка нардепа Руслана а, мабуть, досить непопулярна в українському суспільстві. І це, безсумнівно, повинно хвилювати українців.

«Зате тут, в America House, при Трампі будуть бургери більше. Може бути, навіть наливати будуть», — пожартував колега-журналіст.

Дипломати і політики говорять, що Україна, перш ніж робити висновки, повинна дочекатися перших кроків Трампа на його посаді, того, яку команду він сформує. Саме команда багато в чому буде показником політики Білого дому на наступні чотири роки.

«Думаю, що Трамп завжди буде стояти на користь США. І точно інтереси США не збігаються з інтересами Росії», — переконаний Леонід Ємець.

Заступник глави АП Дмитро Шимків розповів, що багато його знайомих в США голосували за Трампа. Це — ознака великого невдоволення американським істеблішментом. Тим не менш, Україна змушена буде співпрацювати зі США і при Трампі, так що потрібно зробити так, щоб наша країна була цікава союзникам.

Посол однієї великої країни, важливого союзника України, який побажав залишитися неназваним, був чи не єдиним, хто назвав перемогу Трампа катастрофою для України. Він вважає, що прихід одіозного бізнесмена в Овальний кабінет майже напевно означає підрив ліберально-демократичного підходу в політиці США і глобальні зміни у взаємодії Сполучених Штатів з іншими країнами. Що, природно, не може не позначитися на Україні.

Ефективність системи стримувань і противаг в американській політичній системі — питання, на яке цим хвилюючим ранком не було єдиної відповіді.

За словами заступника голови МЗС України Вадима Пристайко, адміністрація Обами не мала такої розкоші — діяти в умовах більшості в Сенаті, Конгресі та інших важливих інститутах влади.

«Республіканці отримують владу в свої руки. Єдине, потрібно визнати, що Трамп робить власні висновки. Розраховувати, що він буде слухатися своїх радників, як лялька, не варто. Він буде діяти самостійно — це видно вже зараз. Наскільки у нього вистачить сил змінити політику, буде, зокрема, залежати від того, як буде сформована його команда. І давайте не будемо спрощувати систему стримувань і противаг до Конгресу, Сенату і судової влади». За словами Пристайко, до влади взагалі повертаються республіканці, а не тільки прийшов республіканський президент. Він не робить з обрання Трампа трагедію. Українські дипломати, безсумнівно, будуть адаптувати стратегію взаємодії зі США при новому президенті. Якою вона буде — поки секрет. США залишаються, за його словами, нашим партнером і союзником.

На момент завершення заходу результатів виборів ще не було. Тим не менше, перемога кандидата від республіканців була очевидною: Клінтон, всупереч прогнозам, так і не зуміла набрати необхідну кількість виборців в 270 осіб, щоб стати наступним президентом США.