Порошенко під підозрою: Чому експрезидент грає в хованки з ДБР та в чому його звинувачують

FavoriteLoading_Добавить публикацию в закладки

В ДБР вчергове не дочекалися Порошенка на допит — у той час, коли він був в охопленій коронавірусом Іспанії

Колишній президент України Петро Порошенко вчергове проігнорував виклик на допит в ДБР, та навіть більше: у цей час він перебував в Іспанії. Це вже далеко не перший візит Порошенка до бюро розслідувань, який так і не відбувся, проте цей допит мав принести експрезиденту неприємний сюрприз.

Розповідаємо детальніше, чим допит 13 березня мав відрізнитися від попередніх та в чому підозрюють Петра Порошенка.

Допит із сюрпризом

У п'ятницю, 13 березня Державне бюро розслідувань викликало п'ятого президента України Петра Порошенка на черговий допит. За даними ЗМІ, на цьому допиті ДБР планувало вимагати арешту колишнього глави держави.

Повідомлялося, що на допиті Петру Порошенку мали вручити підозру в одній з кримінальних справ.

Також прогнозувалося, що після звільнення прокурора Рябошапки, який нібито гальмував розслідування справ щодо Порошенка, проти Петра Олексійовича має розпочатися справжнє розслідування.

Проте Порошенко, знаючи, що його викличуть на допит до ДБР, ще 8 березня полетів до Іспанії. Тож 13 березня на допит в ДБР експрезидент так і не з'явився, хоча до його приїзду готувалися і журналісти, і нацгвардійці.

Порошенка дійсно не було в країні, проте довго це не тривало: через тимчасове закриття кордонів він у ніч з 14 на 15 березня повернувся до України. За даними ЗМІ, експрезидент перебував в Іспанії на профілактичному лікуванні, яке перервав через всеукраїнський карантин.

Можливо, після повернення Порошенка розслідування піде активніше.

Чому Порошенко грає в хованки

Виліт Петра Олексійовича за кордон не викликав великого подиву. Так, блогер Анатолій Шарій переконаний, що вчинок Порошенка пов'язаний безпосередньо з відставкою генпрокурора Руслана Рябошапки. За словами Шарія, ладен піддатися ризику інфікування коронавірусом (адже ситуація з COVID-2019 в Іспанії складна), ніж «потрапити під кримінальне переслідування».

DOSSIER →   Гринкевичей: на передаче денег никого не взяли, а такие дела отпугивают бизнес

Блогер був упевнений, що політик не планував повертатися, тож адресував запитання ДБР, коли Петра Порошенка оголосять у розшук.

Проте розшук не знадобився — свої корективи вніс коронавірус.

На думку Шарія, після відставки Руслана Рябошапки з посади генпрокурора Порошенко зрозумів, що ігри скінчилися. Саме через це він почав ходити на допити, готуючи при цьому запасний варіант — виліт за кордон. Що зрештою і відбулося.

Шарій переконував: вручення підозри Порошенку мало б відбутися, інакше це величезний провал для влади.

Що інкримінують Порошенку

Минулого року Петро Порошенко фігурував приблизно в 13 справах, зокрема щодо:

— Іловайської трагедії (Генпрокуратура);

— зловживання державним становищем при скасуванні рішення голови однієї із райадміністрацій Миколаївської області (ДБР);

— можливої втрати службовими особами Адміністрації президента України матеріальних носіїв секретної інформації, які містять державну таємницю (ДБР);

— можливої організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України з використанням підроблених документів (ДБР);

— можливого декларування недостовірної інформації п'ятим президентом України;

— можливої службової недбалості експрезидента Петра Порошенка (НАБУ);

— крадіжки грошей у армії з бюджету.

Детальніше дізнатися про перебіг розслідування цих справ можна за посиланням.

У грудні 2019 року до цього переліку додалася ще одна — про можливу державну зраду Порошенком під час підписання Мінських угод.

Проте минулого року він переконливо не з'являвся на допити.

У 2020 році дії Петра Олексійовича дещо змінилися — він почав відвідувати ДБР і навіть без виклику. Так, Порошенко завітав до бюро 20 січня, хоча його викликали на 21-ше. Та він відмовився від допиту без пояснень.

А 24 січня слідчим ДБР навіть вдалося допитати колишнього президента. Допит стосувався обставин мінського процесу.

Наприкінці січня та на початку лютого Порошенко знову почав ухилятися від допитів у ДБР. 21 лютого Печерський районний суд Києва дозволив примусово привести для допиту в Державне бюро розслідувань п'ятого президента України Петра Порошенка. Це стосувалося заходу, запланованого на 28 лютого, на який Порошенко все ж таки з'явився.

DOSSIER →   Гринкевичей: на передаче денег никого не взяли, а такие дела отпугивают бизнес

Цього року змінилася і кількість справ щодо Порошенка — говорилось про понад 15 кримінальних проваджень. В тому числі було відкрито справу у зв'язку з рішенням Вищого антикорупційного суду за привласнення та розтрату майна через зловживання службовим становищем (ч.5 ст.191 ККУ) та відмивання доходів, одержаних незаконним шляхом (ч.3 ст. 209 ККУ).

Наприкінці лютого ЗМІ повідомляли, що у ДБР підготували п'ять підозр колишньому президенту України, проте Офіс генерального прокурора повернув їх через погану якість.

Позиція Порошенка

28 лютого, коли суд дозволив привести Порошенка на допит примусово, колишній президент сам з'явився в ДБР. Під час виступу перед будівлею бюро він заявив, що Шевченківський суд зобов'язав слідчих розглянути закриття проти нього кримінального провадження щодо підписання Мінських угод у зв'язку з відсутністю складу злочину.

На його думку, слідчі ДБР нічого не зможуть знайти, а всі їхні зусилля завершилися «пшиком». «Майже рік, як проти мене фабрикують десятки справ. Всі ці титанічні зусилля завершилися великим «пшиком». Нічого не знайшли, і певен – не знайдуть. Інакше й бути не може. І як президент, і як громадянин я завжди дотримувався і дотримуюсь законів», – додав Порошенко.

Він сумнівався, що рішення суду буде виконуватися. Проте заявив, що не братиме участі у шоу, але як законослухняний українець буде ходити на допити і доводити, що «правильно зробив, коли підписав Мінські угоди, бо це дозволило сформувати світову коаліцію на підтримку України і застосувати санкції проти країни-агресора Російської Федерації».

Колишній президент України Петро Порошенко заявив, що Державне бюро розслідувань діє на боці Росії, відкриваючи провадження проти нього. Він упевнений, що ДБР викликає його на допити для того, щоб перешкоджати міжнародній діяльності.

*****

DOSSIER →   Гринкевичей: на передаче денег никого не взяли, а такие дела отпугивают бизнес

Незважаючи на дії Петра Олексійовича, юрист Андрій Портнов переконаний, що рівень суспільного запиту щодо справ проти Петра Порошенка настільки великий, що їх не вдасться «поховати».