Чи будуть корисні громадянам новостворені відомства по боротьбі з корупцією

FavoriteLoadingзакладки →

Хворобу хабарництва в Україні буде бороти велика кількість новостворених установ.

Саме шість нових антикорупційних структур було створено на хвилі боротьби з корупцією в Україні, відомства на будь-який смак та колір, так серед них : два національних бюро, два агентства, спеціалізований прокурор, і навіть,  рада при президенті.

Декілька установ  вже почали свою роботу, а інші тільки на стадії вирішення кадрових питань.Але, найголовніше, що всі ці новостворені структури та відомства мають вже найближчими роками покласти край хабарництву, відкатам, відмиванню державних коштів, не достовірності відомостей в деклараціях службовців і особливо різного роду «договорняків» — принаймні так визначає законодавство, яке регуляє створення та діяльність цих бюро, агентств та рад.

І як  пересіному громадянину не заплутатися у цій неймовірній кількості борців з корупцією та у разі потреби звернутися за допомогою розглянемо в  даній статті.

Отже,

1.Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) —  підзвітний Президенту України.

  1. Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) — підзвітний Генпрокурору України.
  2. Національне агентство з попередження корупціі (НАЗК) — повністю підзвітний Кабінету Міністрів України.

Якщо всіх вищих чиновників розібрали НАБУ і САП, то НАЗК  буде займатися виявленням корупції в основному шляхом перевірки декларацій і порівнянням способу їх життя,  серед всіх чиновників скопом — як маленьких, так і великих. Кого зловлять — той і буде їх клієнтом.

Правда, слідчих функцій у НАЗК немає, тому напрацьовані матеріали вони будуть передавати в НАБУ і САП для проведення оперативно-розшукових дій.

Тобто, фактично, НАЗК буде аналітичною поштовою скринькою, яка буде відправляти компромат на чиновників (в першу чергу, на відомості з їхніх  декларацій) іншим слідчим органам.

  1. Орган по виявленню активів
DOSSIER →   Минобороны выявило нарушения более чем на 10 млрд грн: что показал аудит

Крім усього іншого у Верховній Раді ще і вигадали Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманих від корупційних та інших злочинів.

Цей орган був створений на противагу Управлінню МВС щодо повернення активів, отриманих злочинним шляхом.

Глава Національного агентства призначається на посаду Кабміном.

  1. Державне бюро розслідувань: ще не народжене українське ФБР

Нарешті, є ще один орган, який зараз перебуває  в процесі формування. Це Державне бюро розслідувань. Воно повинно було бути створено ще  1 березня 2016 року.

Коли ж ДБР запрацює, то до його підслідності входитимуть всі злочини, вчинені вищими посадовими особами держави, прокурорами, суддями, детективами  НАБУ.

  1. Національна рада з питань антикорупційної політики.

Це консультативно-дорадчий орган при президенті, функціонал якого передбачає розробку антикорупційної стратегії та оцінку її ефективності.

У підсумку маємо як мінімум п’ять нових органів, функції яких в значній мірі дублюються.

Приміром, у функціях того ж НАЗК прописана сама робота по виявленню сумнівних активів чиновників, що і у НАБУ, не кажучи вже про  ще не працюче Нацагентство з виявлення та розшуку активів.

Наприклад, прокуратура частину справ вже поспішила передати в НАБУ. А нещодавно глава НАБУ Артем Ситник скаржився, що його бюро завалили сотнями томів справи екс-прем’єра Павла Лазаренка.

Як жартують експерти, тепер у кожного сторожа є як мінімум ще двоє сторожів. Тобто у НАБУ є САП, який за ним наглядає.

За НАБУ і САПом доглядає НАЗК. А за всіма ними ДБР.

Але в той же час ніхто не забороняє САП і НАБУ доглядати один за одним і в тому числі за НАЗК. А ймовірно, і за ДБР також.

DOSSIER →   Экс-нардепа Демчака объявили в розыск по делу о злоупотреблении властью

Створюється атмосфера тотальної підозрілості і неминучої ворожнечі між цими органами за шматок антикорупційного пирога.

Це при тому, що слідчі функції у прокуратури ніхто не забирає ще як мінімум до 2017 року і корупційними злочинами вони ще з задоволенням позаймалися б самі.

Що стосується Держфіскальної служби і СБУ, то їм також доведеться битися за справи, адже функції боротьби з корупцією з них теж ніхто не забирав. А тому вони повинні будуть демонструвати бурхливу діяльність, інакше не буде показників і «нагорі» можуть подумати, що у них занадто роздутий штат і варто його скоротити.

Глава Представництва Європейського Союзу в Україні Хьюг Мінгареллі заявляє, що для викорінення корупції недостатньо тільки створювати антикорупційні органи, потрібна нескінченна боротьба.

І ще потрібен спеціалізований антикорупційний суд.

Розмазавши повноваження по боротьбі з корупцією серед усіх продажних структур — від податкової до СБУ, ми вб’ємо ключову ідею, що лежить на чолі створення НАБУ.

Источник: msdnipro.com